Superliterární tahák k maturitě

superliterarni-tahak-k-maturite
Mistr nebo Faust? Stejně je všechny veme čert!

Chystá se mladší ségra nebo vaše robě k maturitě? Už teď jsou zelení strachem! Určitě totiž do té doby nestihne dočíst ani zlomek z povinné světové četby. Že u zkoušky vybouchne? Nemusí!

V tuto chvíli totiž nastoupí můj „tahák“, který vycucl to skutečně podstatné, s čím maturant musí u zkoušky z literatury uspět. Dost řečí, pojďme na to:

Oblomov (Gončarov)

Zchudlý šlechtic Oblomov je líný a zbytečný člověk bez energie, vůle i životních plánů. I proto se v celém románu nestane nic podstatného.

Faust (Goethe)

Nespokojený a neúspěšný vědec doktor Jindřich Faust uzavře sázku s Ďáblem o svou duši. Přestože ji prohraje a Mefistofeles si podle smlouvy pro Faustovu duši přijde, je Ďábel sbory andělíčků zahnán.

Milovnice (Jelinek)

Nobelistka Elfriede Jelinek píše o domovském Rakousku, a proto raději z obavy o svou bezpečnost žije ve Mnichově. Ale k dílu! Hrdinky milovnice – mladičké šičky podprsenek Paula a Brigita chtějí dosáhnout společenského vzestupu sňatkem. Svého cíle dosáhnou: Paula otěhotní s prostoduchým Erichem, kdežto Brigita čeká dítě s tučným Heinzem.

Robinson Crusoe (Defoe)

Námořník Crusoe jako jediný přežije ztroskotání své lodi na břehu pustého ostrova. Jelikož ten je ale skutečně liduprázdný, žije na něm Robinson sám, než u ostrova zakotví další loď, co ho odveze pryč.

Zločin a trest (Dostojevskij)

Chudý student Raskolnikov, kterému do závěrečných státnic chybí mnoho z předepsaného počtu kreditů, zabije kvůli penězům starou lichvářku. Protože ho ale trápí zlé svědomí a výčitky milenky, sám se jde po delším váhání udat na policii, aby měl od obojího pokoj.

Romeo a Julie (Shakespeare)

Divadelní hra líčí lehkovážný vztah dvou nezletilých milenců. Dá se brát jako kritika povrchnosti mládeže, která neumí ani úspěšně spáchat demonstrativní sebevraždu.

Máj (Mácha)

Hlavními postavami jsou lupič Vilém, jeho otec a jejich sdílená milá. Vilém odstraní soka v lásce – otce zabije. Místa, kde se autor trampotám milostného trojúhelníku nevěnuje, vyplňují plané existenciální úvahy, aby se nakonec vypravěč vydal v ději zpět na Vilémovu popravu.

Bible (sborník)

Dvoudílná kompilace od více autorů. Někteří se k autorství dosud nepřihlásili. A není divu. Formálně a stylově nesourodé alternativní dějiny východního Středomoří trpí zejména v prvním dílu přílišnou povrchností (díl obsáhne cca. 6000 let). V druhém díle se objevuje jako hlavní motiv umělé oplodnění a co vše z něj vzešlo.

Tři mušketýři (Dumas)

Čtyři mušketýři zažívají šermířská dobrodružství v době francouzského krále Ludvíka (to si stejně nebudete pamatovat kolikátého) a jeho syna Ludvíka.

Žert (Kundera)

Cynický stárnoucí Ludvík Jahn býval mladý horlivý komunista. Mezi plánováním pomsty na bývalém neméně horlivém a později cynickém spolužáku Pavlovi, na kterou čeká 20 let, vzpomíná na léta v armádě a v Ostravě. Msta se zahořklému Ludvíkovi ale podle jeho představ nepodaří.

Mistr a Markétka (Bulgakov)

Fantaskní román o lásce mezi neúspěšným spisovatelem, kterého sžíravá kritika a malé sebevědomí dostanou až do blázince, a jeho fanatickou obdivovatelkou Markétkou. Z té se nejdřív v průběhu děje stane čarodějnice, aby je nakonec oba vzal čert.

Máte v povinné četbě dílo, které se ale v mém přehledu neobjevuje? Napište mi! ☟

Jan Hromek