Bronštajn vs feng shui! Máte správně uspořádaný pracovní stůl?

Nesoustředěnost, únava, špatné výkony, stres. Tušili jste, že toto může být způsobeno třeba i nevhodným uspořádáním pracovního stolu? Já vás, jako profesionál, co od počítače pracuje od roku 1999, seznámím s některými přístupy, jak si udělat pořádek!

Od dob filmové básnické trilogie je problematika „logistiky“ propisek, gum a poznámkových bloků rozesetých po pracovní ploše a vůbec uspořádání psacího stolu zlehčována. Neoprávněně. Že plechovka s propiskami nakonec skončí na pravé straně stolu (u praváků), je vcelku logická věc. Víte ale, jak vypadá pracovní stůl třeba podle filosofie feng shui? Nevíte! Tak pojďme na to!

Nejdřív rekapitulace starších teorií! Pracovní stůl podle Leffinqwella:

Následuje „vintage social networking!“ Datováno někam do středověku. Vzpomínka na svět našich prababiček, který už známe jen z muzeí. Takto to podle vědeckých rekonstrukcí vypadalo v práci, než se objevily sociální sítě.

Svět 1.0

Svět 1.0 

Takto budete podle další skvělé infografiky od Founder and Founders pracovat rychle. Zajímavé postřehy? Naši výkonnost zvětšuje dostatek světla, uklizený pracovní stůl nebo poslech hudby (o tom jsem už sám psal ← klikni).

tumblr_mx8ljaOrdI1s6bw99o1_1280

U Founder and Founders to mají rádi rychle ↑

Poznáte u další fotky pohlaví a profesi toho, kdo se tu každé ráno posadí k práci? Pravděpodobně snadno! Toto je pracovní stůl bytové návrhářky a designerky Šárky Ouřadníkové, která vede obchod a stejnojmenný blog Ma Maison Blance.

Ma Maison Blance

Ma Maison Blance 

A tento jablíčkový stůl patří jiné designérce – Anně Frajtové, co o grafice blogovala, blogovala až doblogovala na Designboxu. Povšimněte si stylové jednotnosti i „brutalisticky“ přiznané kabeláži, která není nijak skryta pohledům diváků, co Annu při práci pozorují.

Designbox

Jablečný brutalismus ↑

A jak je to u feng shui?

Základem staré čínské filosofie je harmonie protikladů (feng – vítr a shui – voda) a respektování přirozených zákonů. Špatná orientace místnosti může způsobit ztrátu elánu, únavu a obecně menší výkonnost.

Jaké třeba volit barvy? Do pracovny se  kromě základní bílé hodí i tmavě modrá a černá. Jako materiál je vhodné sklo, kov a dokonce i voda, takže neprohloupíte, když se vaše moudrost bude za zurčení fontánek odrážet v množství zrcadel rozvěšených po stěnách!

A samotný stůl?

Měl by být orientovaný na jih (opět zatím hledejme snahu po harmonii a přirozené vyrovnanosti).  A jak má být uspořádaný? Vezmeme to od levé ruky po směru hodinových ručiček, kde jsou pravidelně rozloženy jednotlivá centra – komponenty.

feng shui

Vědomosti: ty zastupují učebnice, odborná literatura. Rodina: fotky členů rodiny, obrázky od našich dění. Bohatství: třeba pohozené drobné mince. Úspěchy: v ose stolu na zdi pověšené diplomy a certifikáty. Vztahy: fotky přátel, dárky, památeční předměty. Kreativita: tužky a fixy. Pomoc: diář nebo telefon.

Co mě na tomto dělení překvapilo?

Především to, že můj stůl vypadá až na detaily i bez znalosti feng shui podezřele podobně. Náhoda nebo to tak má logicky být ? Na feng shui stolu mi ve všech sekcích chybí jen konstanta mé pracovny: ovládnutý chaos a systematicky regulovaný nepořádek. Fotky členů rodiny jsem nahradil pozvánkami na svatby mých přátel (depozitovány z centra „vztahů“). Podepřel jsem ji (pozvánku) stojacím kalendáříkem relokovaným z úseku „pomoci“. Právě tento přesun podezřívám z občasné pracovní melancholie, co mě tu a tam přepadá. Váhám nad umístěním balzámu na rty a malého hudebního nástroje tzv. brumle – obojí mi pomáhají při soustředěném přemýšlení. Kam byste je dali vy? Těším se na vaše tipy!

A rada na závěr? Doporučuji i vynechat fotku přítelkyň. Tato mnohdy nestálá proměnná by mohla harmonii pracovního stolu fatálně narušit!